Szkolenie dla łódzkich koalicji w ramach programu „NaprawiaMY z Veolią”

Zaktualizowano: 30 paź 2020

Do udziału w drugiej edycji Programu „NaprawiaMy z Veolią” zgłosiło się aż 11 koalicji, które chcą stworzyć kawiarenki naprawcze w Łodzi. Wszystkie zainteresowane grupy inicjatywne zostały zaproszone do udziału w specjalnie dla nich przygotowanym szkoleniu, które odbyło się w formie spotkania online w piątek 16 października. W spotkaniu wzięli udział m.in. Odeta Moro, Ambasadorka Kawiarenek Naprawczych Veolii oraz Andrzej Piotrowski, ekspert firmy Veolia do spraw gospodarki obiegu zamkniętego.


Szkolenie rozpoczęło się przedstawieniem organizatorów programu – Fundacji Veolia Polska i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Następnie swoje pomysły i dotychczasowe doświadczenia mogli zaprezentować przedstawiciele grup inicjatywnych. Opowiedzieli o tym, gdzie chcą stworzyć kawiarenki naprawcze i co będzie się w nich działo. Organizatorzy byli pod wrażeniem ciekawych pomysłów, dużej wiedzy i doświadczenia członków łódzkich koalicji.


W drugiej części szkolenia uczestnicy spotkali się z Odetą Moro, ambasadorką Kawiarenek Naprawczych Veolii. Ambasadorka opowiedziała o tym jak nadaje drugie życie przedmiotom, np. przynosząc meble ze śmietnika i piwnicy, czy naprawiając samodzielnie zepsuty płot. Zaprezentowała również kilka zdjęć różnych elementów w swoim mieszkaniu, które uzyskały drugie życie i stały się ozdobą domu.Uczestnicy szkolenia wysłuchali również wykładu eksperta firmy Veolia, Andrzeja Piotrowskiego. Prócz wyjaśnienia na czym polega gospodarka obiegu zamkniętego, ekspert mówił o recyklingu odpadów opakowaniowych, projektowaniu opakowań oraz o tym, jak można zapobiegać powstawaniu opakowań.
Kolejnym blokiem spotkania był wykład Pawła Łukasiaka, prezesa Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce dotyczący elementów, które są niezbędne by zacząć „ratować świat”. Pierwszym z nich jest zbudowanie kapitału społecznego – aby łatwiej było zaangażować innych ludzi wokół naszego pomysłu, drugim – marketing, żeby wypromować to, co chcemy zrobić i ostatnim fundraising, żeby móc sfinansować nasze działania.Ostatnim elementem szkolenia było przedstawienie uczestnikom czym są kawiarenki naprawcze oraz przypomnienie zasad konkursu grantowego.


Do 30 października zawiązane koalicje przesyłają swoje pomysły na kawiarenki naprawcze - w postaci wniosków o grant na przeprowadzenie działań. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w połowie listopada.