Spotkanie z poznańską Po-dzielnią

Zaktualizowano: 21 gru 2020

Przedstawiciele grup inicjatywnych, które tworzą kawiarenki naprawcze w Łodzi, wzięli udział w spotkaniu z poznańską Po-dzielnią. Po-dzielnia to free-shop, czyli sklep, w którym wszystko jest za darmo. Dowiedzieli się jak funkcjonuje Po-dzielnia i poznali dobre praktyki związane z organizacją kawiarenek naprawczych.Miejsce zostało stworzone przez aktywistów Givebox Poznań we współpracy z Fundacją Pro Terra. Działa w Poznaniu od 13 października 2018 r. Jak dowiadujemy się ze strony Po-Dzielni, pomysł pojawił się na podstawie dwuipółletniego doświadczenia istnienia kilku szaf (giveboksów) w Poznaniu. Po-Dzielnia, podobnie jak giveboksy, jest miejscem, z którego za darmo zabieramy rzeczy, które nam posłużą i w którym zostawiamy niepotrzebne nam już rzeczy w dobrym stanie. Odbywają się tam też warsztaty, wykłady i wystawy związane z tematyką zero waste. Opiera się na idei wydłużenia życia przedmiotów, ograniczenia konsumpcjonizmu, promowania upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy.


Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem działalności Po-dzielni. Katarzyna Wągrowska, która jest członkinią grupy założycielskiej zaprezentowała idee i zasady działania tego miejsca. Następnie wolontariusz Po-dzielni, Wojciech Jamroszczyk podzielił się swoim doświadczeniem koordynatora kawiarenek naprawczych. Opowiedział o przygotowaniu spotkania w kawiarence naprawczej, prowadzeniu zapisów, planowaniu takiego wydarzenia oraz współpracy z wolontariuszami, którzy naprawiają sprzęty.Podczas spotkania był również czas na rozmowę, pytania i wymianę doświadczeń. Uczestników interesowało między innymi w jaki sposób Po-dzielnia pozyskuje wolontariuszy-ekspertów, na ile uczestnicy są aktywni podczas spotkań i jak docierają do zainteresowanych.


Dziękujemy bardzo za podzielenie się z nami swoim doświadczeniem. Mamy nadzieję, że miejsca takie jak Podzielnia i Kawiarenki naprawcze będą zyskiwały na popularności. Naprawiając przedmioty, a także dzieląc się nimi, wspólnie zmniejszymy ilość odpadów i zadbamy o naszą planetę.


Z działaniami Po-dzielni można się zapoznać na stronie internetowej https://podzielnia.pl/ i Facebooku: https://www.facebook.com/podzielnia/.