Odeta Moro Ambasadorką Kawiarenek Naprawczych Veolii


Fundacja Veolia Polska wraz z Akademią Rozwoju Filantropii rozpoczęły współpracę z Odetą Moro, dziennikarką i prezenterką. Jako ambasadorka będzie wspierała promowanie idei kawiarenek naprawczych oraz zero waste i circular economy. Na co dzień stara się nie wyrzucać tego, co jeszcze da się naprawić lub użyć ponownie.


Odeta Moro to dziewczyna z Mazur, mama Soni i Lwa, dziennikarka radiowa i telewizyjna. Zaczynała w telewizji muzycznej Viva Polska. W TVN prowadziła programy na żywo, m.in. „Tenbit.pl”. W TV4 była gospodynią codziennego talk-show „Ja tylko pytam”. W TVP oglądaliśmy ją w „Pytaniu na śniadanie” oraz „Kawie czy herbacie?”. Jednak z telewizją wygrało radio „Złote Przeboje” i internet a dokładnie Onet.pl. Swój czas inwestuje w firmę producencką Cool Company. Czasem wydaje książki o zabawach – „Czupury i inne zabawy z wyobraźnią”, ostatnio „W co się bawić”. Od lat żegluje, gra w golfa, kocha jazdę motocyklem. Prowadzi program „Pasja w Podróży”, gdzie jeździ po Polsce i pokazuje miejsca w stylu slowtravel.


Mówi o sobie: Z pasją wizualizuję swoje marzenia, które niechcący stają się celami. Choć większą przyjemność dają mi spełnione marzenia niż osiągnięte cele. Jestem harcerzem wiec nie ma dla mnie sytuacji bez wyjścia i Zosią Samosią co sprawia, ze sama rozwiązuje wszystkie problemy, nawet gdy zabraknie w krainie cieplej wody lub zepsuje się ogrodzenie.

Podczas realizacji drugiej edycji Programu „NaprawiaMy z Veolią 2.0” dziennikarka będzie dzieliła się swoimi doświadczeniami we wdrażaniu zasad 6 R: Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Recover, które kolejno oznaczają: Pomyśl, Odmawiaj, Ograniczaj, Używaj wielokrotnie, Odzyskuj, Naprawiaj.


Celem programu „NaprawiaMY z Veolią” jest rozwijanie w twórczy sposób idei kawiarenek naprawczych (repair cafe) oraz promocja idei zero waste i circular economy (gospodarki o obiegu zamkniętym). To pierwszy w Polsce Program, w ramach którego przyznawane są granty na organizację kawiarenek. Druga edycja jest realizowana na terenie Łodzi.

Idea kawiarenek naprawczych narodziła się w Amsterdamie w 2008 roku. Kawiarenki naprawcze (repair café) to spotkania, podczas których można naprawiać urządzenia elektryczne i mechaniczne, a także komputery, rowery, ubrania i wszelkie inne przedmioty. Spotkania te są organizowane lokalnie przez mieszkańców. Odbywają się w określonym miejscu, gdzie są dostępne narzędzia i gdzie często można skorzystać z pomocy wolontariuszy. Celem tych spotkań jest zmniejszenie ilości odpadów, ale także wymiana umiejętności i integracja społeczna.

Zapraszamy do śledzenia Odety Moro w social mediach:

https://www.facebook.com/odetamoroofficial/

https://www.instagram.com/odetamoro/