Kawiarenki naprawcze w Łodzi ruszyły!

W grudniu rozpoczęły działania 4 kawiarenki naprawcze, które powstały w Łodzi w ramach Programu „NaprawiaMY z Veolią”. Mimo, że spotkania są wciąż niemożliwe, przedstawiciele koalicji organizują spotkania online, nagrywają filmy i przygotowują się do dalszych działań. Można dowiedzieć się jak zrobić domowy proszek do prania, czy w jaki sposób przerobić stary sweter na ciepły zestaw zimowy. Już teraz warto śledzić wydarzenia, w których można brać udział wygodnie ze swojego domu.


W ramach drugiej edycji programu „NaprawiaMY z Veolią” działania rozpoczęła Kawiarenka Naprawcza „Piotrkowska 17”. 10 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie online w ramach cyklu spotkań z ekspertem pt. Świąteczny recykling. Gościem spotkania była Ada Rybka, designerka i malarka, która działa w Fundacji Up-life. Podczas spotkania opowiadała na czym polega upcykling i jak należy projektować przedmioty z materiałów z odzysku, aby były estetyczne i zachęcały do używania. Pokazywała produkowane przed Fundacją torby z bannerów reklamowych i mówiła o tym , jak są wykonane. Prezentowała inne przedmioty, które powstały z materiałów z odzysku – naszyjniki z przędzy odpadowej, kolczyki z resztek plexi, piórniki z tetrapaków i portfel z opony. Rozmawiała z uczestnikami o tym jak ekologicznie przygotować i zapakować świąteczne prezenty.


Liderem koalicji realizującej projekt jest Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych. W skład partnerstwa wchodzą: Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków, Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „ Ja-TY-My”, Rzecznik Osób. Kolejne spotkania online planowane są jeszcze w grudniu. Bieżące informacje z działania kawiarenki, można znaleźć na jej profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/Kawiarenka-naprawcza-%C5%81%C3%B3d%C5%BA-102847401673593


W kawiarence naprawczej pod nazwą Sąsiedzka „re-pasja” w 502 tematem pierwszych działań są ekologiczne zamienniki chemii domowej. Organizatorzy przygotowują materiały video, które będą prezentowane na Facebooku oraz na blogu kawiarenki. W pierwszym filmie z serii DIY – Zrób to sam, Klaudia Zamora, studentka kierunku Eko Miasto na Uniwersytecie Łódzkim, pokazuje przepis na ekologiczny proszek do prania, krok po kroku. Na podstawie materiału video każdy może przygotować taki proszek samodzielnie w domu. To rozwiązanie zmniejsza liczbę domowych odpadów. Pozwala też zaoszczędzić. Link do filmu: https://www.facebook.com/watch/108983057586497/402722934482570/

Liderem koalicji realizującej projekt są Widzewskie Domy Kultury (Dom Kultury "502"), a w jej skład wchodzą również Fundacja na Rzecz Edukacji i Kultury „Ei-Ka”, Wolontariusze z fundacji „Ei-Ka” oraz Seniorzy z Centrum Aktywnego Seniora.


Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań na zawsze również rozpoczyna od działań online, w ramach których powstaje cykl filmów. W pierwszym z nich wolontariuszka Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani, która często prowadzi warsztaty rękodzieła w Miejscu Spotkań, pokazuje ile rzeczy można zrobić z niechcianego swetra. Jak łatwo zrobić z niego czapkę, komin i rękawiczki? Wystarczy wiedzieć gdzie wyciąć, a później w odpowiednim miejscu zszyć i powstanie piękny oraz ciepły komplet, w którym sweter otrzyma drugie życie. Dokładną instrukcję można znaleźć w filmie. A to dopiero początek cyklu filmów! Link do filmu: https://www.facebook.com/watch/108983057586497/729918937952934W skład partnerstwa Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani. wchodzą: Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła", Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi, Szymon Bujalski - dziennikarz dla klimatu, Grupa nieformalna Moje Podwórko oraz firma AkzoNobel.

Czwarta kawiarenka, prowadzona przez Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz partnerów planuje pierwsze działania już w styczniu.


O poszczególnych wydarzeniach w kawiarenkach informujemy na stronie i Facebooku programu: https://www.kawiarenkinaprawcze.pl/oraz https://www.facebook.com/KawiarenkiNaprawcze/