Czego nie wyrzuciliśmy wiosną?

Dywan ze starych ubrań, doniczki z palet lub skrzynek po winie, zacerowane ubrania, sklejone wazony, naprawione zabawki, odnowione meble, przekazane dalej książki - to tylko niektóre przedmioty uratowane podczas wiosennych porządków w ramach akcji #NieWyrzucajNaWiosne. Wystarczyło nakręcić film lub zrobić zdjęcie, oznaczyć hasztagiem i wrzucić do sieci i zaprosić kolejne osoby.


Globalnie produkujemy 60 ton odpadów gospodarstwa domowego co sekundę. To ponad 2 miliardy ton rocznie. W Polsce w 2019 r. wytworzono prawie 13 tys. ton odpadów komunalnych i odnotowano wzrost o 2,1% w stosunku do roku ubiegłego. Jedną z rzeczy, którą możemy robić, aby to zmienić jest jak najdłuższe wykorzystywanie każdego przedmiotu, który został już wyprodukowany. Tego uczą kawiarenki naprawcze i taki był cel naszej akcji.


Kampania rozpoczęła się 18 marca, kiedy Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii był gościem programu Onet Rano, gdzie opowiadał o idei wiosennego niewyrzucania. W akcję włączyły się kawiarenki naprawcze, których przedstawiciele przygotowali filmy pokazujące uratowane przedmioty oraz zachęcali do udziału w kampanii. Następnie pomysłem zarażały się kolejne osoby, nasi bohaterowie, którzy uratowali przed śmietnikiem różne rzeczy. Dostawaliśmy od Was zdjęcia i filmy, pokazywaliście nam swoje szafy i ogrody, wnętrza swoich domów i zawartość szuflad.


Dzięki kampanii dowiedzieliśmy się, że lubicie rośliny i zarówno w domu, jak i w ogrodzie, szukacie ciekawych doniczek - mieliśmy kwiaty w skrzynkach po winie, doniczki ze starych palet, podwyższone grządki ze skrzyń transportowych i wiele wiele innych.


Macie mnóstwo ciekawych pomysłów, żeby zrobić coś z niczego - jak siedzisko ze starej opony, skrzynię do lakierowania ze skrzyni wojskowej, piękny dywanik z pociętych starych ubrań, czy ozdoba domu z korków od wina.Daliście nam również pomysły na przechowywanie - półka na buty zrobiona kartonu, zwykłe pudełko ozdobione metodą decoupage zmienione w piękną szkatułkę, czy po prostu słoiki po różnych artykułach spożywczych, służące dalej do przechowywania przypraw, czy sypkich produktów.Zauważyliśmy też, że potraficie naprawiać i ubrania i chętnie korzystacie z tych dostępnych z drugiej ręki. Odnawiacie meble i lubicie przedmioty z historią i ich alternatywne wykorzystanie.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywnych rozwiązań nadających drugie życie rzeczom.


Pokazaliśmy tutaj tylko przykłady uratowanych przedmiotów. Osób zaangażowanych w akcję było znacznie więcej. Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim bohaterom!


Posty przedstawiające historię rzeczy ocalonych podczas wiosennych porządków możecie znaleźć przede wszystkim na Facebooku, pod #NieWyrzucajNaWiosnę.