Co zrobić ze starym komputerem stacjonarnym?

Od pewnego czasu komputery stacjonarne są używane coraz rzadziej i pojawia się pytanie co można z nimi zrobić, gdy przestajemy z nich korzystać. Często w domach zalegają komputery sprzed kilku lat, których już nie potrzebujemy. Jak uniknąć wyrzucania starego sprzętu?

1) Utylizacja

Nawet jeżeli nasz komputer nie działa, w skupie możemy otrzymać pieniądze za niektóre jego elementy, które w przyszłości mogą się komuś przydać. Warto zadbać o profesjonalną utylizację, aby nie zanieczyszczać środowiska.


2) Sprzedaż

Być może dla nas komputer już nie spełnia oczekiwań, jednak to nie znaczy, że jest on całkowicie bezużyteczny. Warto wystawić swój stary komputer na aukcję internetową lub inny portal, który gromadzi takie ogłoszenia. Być może ktoś będzie zainteresowany, a my damy nowe życie naszemu sprzętowi.


3) Oddanie rodzinie, znajomym, organizacji

Również bardzo dobrą opcją będzie oddanie starego komputera bliskiej osobie lub znajomemu, czy organizacji charytatywnej lub szkole. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z takiego sprzętu, ale przykładowo nie opłaca im się go kupować lub nie mają na to funduszy. Ważne, aby pamiętać by przed oddaniem usunąć wszelkie dane osobowe.


4) Rozproszony program obliczeniowy

Jeżeli nie masz pomysłu co jeszcze zrobić ze starym komputerem możesz tymczasowo lub na stałe wykorzystać go do rozproszonego programu obliczeniowego. Obliczenia rozproszone polegają na tym, że komputery na całym świecie poświęcają swój „wolny” czas na wykonywanie obliczeń pomocnych w projektach naukowych, od poszukiwania leku na raka po poszukiwanie życia na innych planetach. Aby to zrobić należy pobrać i zainstalować bezpłatne oprogramowanie.

5) Części zamienne

Nawet jeżeli komputer jako całość nie funkcjonuje dobrze, możemy wykorzystać jego części składowe takie jak monitor, klawiaturę, mysz oraz wewnętrzne części.


6) Ćwiczenie budowania komputera

Jeżeli chciałbyś w przyszłości zbudować komputer stacjonarny, to możesz użyć starego do próby tego procesu. Nawet jeżeli coś się nie uda, nic się nie stanie, a w przyszłości nie popełnisz już tego błędu.Tekst: Agata Bińczyk

Obraz Deedster z Pixabay

Źródła:

https://leorganic.pl/co-zrobic-ze-starym-komputerem-stacjonarnym/

https://www.przystanek-eko.pl/2016/04/co-zrobic-ze-starym-zalegajacym-komputerem/