Co słychać w kawiarenkach naprawczych Veolii?


Mimo, że pandemia i ograniczenia z nią związane nie ustępują, cztery kawiarenki naprawcze w Łodzi działają pełną parą, chociaż głównie online. Powstaje wiele ciekawych materiałów video, i co najmniej raz w tygodniu można wziąć udział w spotkaniu online, by w domowych zaciszu stworzyć piękne rzeczy z materiałów z recyklingu, albo zwiększyć swoją wiedzę na tematy związane z naprawianiem. Recykling w stylu boho, naprawa rowerów, spotkania z ekspertami, materiały w języku migowym. A dopiero się rozkręcają!W kawiarence naprawczej pod nazwą Sąsiedzka „re-pasja” w 502 mają miejsce spotkania z ciekawymi osobami, np. projektantką biomateriałów Weroniką Banaś, która opowiadała m.in. o tym jak ważne jest poszanowanie materiałów oraz to by przy wytwarzaniu każdego przedmiotu pamiętać o jego cyklu życia. Przedstawiła kilka nowych technologii wytwarzania materiałów przyjaznych dla środowiska. Ponadto w każdy piątek odbywają się online warsztaty z cyklu "Recykling w stylu boho". Prowadzi je Agnieszka Strycharska, absolwentka Studium Technik Teatralno- Filmowych w Łodzi, gdzie uzyskała tytuł plastyka. Autorka dwóch książek o tematyce rękodzielniczej. W ramach kawiarenki powstają również kolejne materiały video dotyczące ekologicznych zamienników chemii domowej. W drugim filmie można zobaczyć instrukcję przygotowania kul do prania z kasztanów – to kolejny sposób, aby ograniczyć liczbę śmieci i wykorzystać naturalne metody. (https://www.facebook.com/108983057586497/videos/257272842635000). Trzeci film to instrukcja przygotowania ekologicznej myjki do naczyń. Wszystkie filmy z tej serii przygotowuje Klaudia Zamora, studentka kierunku Ekomiasto na Uniwersytecie Łódzkim.
Kawiarenka Naprawcza na Piotrkowskiej 17 również działa pełną parą. Odbywają się tam cykliczne spotkania i indywidualne (ze względu na pandemię) konsultacje z ekspertami. Pierwszą specjalistką była Magdalena Urbańczyk-artysta plastyk, instruktorka malarstwa i technik rękodzielniczych, która podzieliła się z uczestnikami fachową wiedzą, jak ze starego krzesła stworzyć dzieło sztuki. Gościem spotkania onlina była natomiast Magdalena Michalak - dziennikarka, prezenterka z 26 letnim doświadczeniem, która tworzy ręcznie świece i domowe kosmetyki. Tematem spotkania była samodzielna produkcja kosmetyków, która pomaga żyć bardziej w zgodzie z naturą. W kawiarence rozpoczęła się również zbiórka przedmiotów, które można będzie poddać naprawie oraz ruszył nabór wolontariuszy posiadających umiejętności takie jak naprawa komputera, szycie, czy odnawianie mebli. Powstały również 2 materiały video. Pierwszy to instrukcja, jak z resztek różnych materiałów zrobić świąteczny bucik, który po wypełnieniu słodyczami może być świetnym prezentem upcyklingowym: https://www.facebook.com/108983057586497/videos/214600043492691. W drugim filmie przedstawiony został pomysł na przygotowanie oryginalnego organizera na biurko ze starych gazet.

Trzecia kawiarenka, prowadzona przez Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz partnerów w pierwszym etapie działań przygotowuje filmiki opowiadające o idei zero waste w języku migowym. Osoby niesłyszące mają utrudniony dostęp do tego typu informacji, dlatego przygotowanie dedykowanych dla nich materiałów, było tak ważne. Powstało 6 filmów. Pierwszy z nich opowiada o projekcie, a kolejne wyjaśniają powiązane z zero waste zasady 5R, które należy stosować, aby ograniczać powstawanie odpadów. Materiały znajdują się na Facebooku i kanale YouTube Polskiego Związku Głuchych Oddział Łódzki: https://www.facebook.com/PZGLodz . A już wkrótce pierwsze warsztaty w tej kawiarence. Trzymamy kciuki, aby mogły odbyć się na żywo z dużą liczbą uczestników.


Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań na zawsze kontynuuje prace nad cyklem filmów. W drugim materiale przedstawicielka jednego z partnerów Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” mówi o recyklingu i o tym, że jesteśmy za bardzo na nim skupieni, pomijając przez to dwie ważne zasady: ograniczaj (reduce) i używaj ponownie (reuse), które mają na celu nie dopuścić do powstania odpadów. Dopiero na trzecim miejscu jest recykling, czyli ich segregacja, jeśli nie da się uniknąć wytworzenia śmieci. Link do filmu: https://www.facebook.com/108983057586497/videos/243081413894959

Trzeci film mówi o tym, co jest potrzebne do naprawy dwukołowego sprzętu. Pan Krzysztof mówi też czego używa do czyszczenia roweru - drugie życie uzyskały tutaj stare szczoteczki do zębów, t-shirty i pałeczki. Nie trzeba kupować całego zestawu narzędzi. Można pożyczyć od sąsiada, wziąć od kogoś używane narzędzia, lub - już niebawem, gdy tylko ograniczenia pandemiczne ustąpią - przyjść do kawiarenki naprawczej w Miejscu Spotkań, gdzie będzie można skorzystać nie tylko z kluczy i śrubokrętów, ale też z fachowej wiedzy.


O poszczególnych wydarzeniach w kawiarenkach informujemy na stronie i profilu Facebook programu: https://www.kawiarenkinaprawcze.pl/oraz https://www.facebook.com/KawiarenkiNaprawcze/